Pleszew – Bieg Przemysława

Pleszew to małe miasteczko położone w województwie wielkopolskim, które wg danych z 2014 roku liczyło 2014 mieszkańców. Pierwszą wzmiankę na jego temat znajdziemy już w 1283 a w 1300 powstała pierwsza pleszewska budowla.

BANEX Transport Grecja
http://www.banextransport.pl
Transport do Grecji z Polski – import, eksport, spedycja.
Przewóz towarów do Grecji, na Kretę i Cypr.

Na terenie miasta można znaleźć dużo interesujących ciekawostek archeologicznych o czym świadczą stanowiska archeologiczne- między innymi można z nich się dowiedzieć, że pierwsze osady na ziemiach Pleszewa są datowane na IX w. p.n.e.

Wśród atrakcji Pleszewa znajdziemy Park Wodny „Planty”. Oddany do użytku w 2012 basen ma 6 torów sportowych, a gdyby tego było mało znajdziemy tu także basen rekreacyjny z biczami wodnymi, jacuzzi czy wodne leżanki. Dla młodszych zbudowany jest brodzik i tor do nauki pływania. Park wodny jednak nie obędzie się bez zjeżdżalni i tu mamy aż dwie!

Po aktywnym spędzaniu czasu możemy przenieść się do Strefy SPA gdzie czekają na nas sauna parowa, jacuzzi solankowe, basen chłodzący i podgrzewane leżanki. Po basenie możemy też odwiedzić inne atrakcje jak tor na kręgle, miejsce na gry jak snooker czy piłkarzyki. Dla tych, którym wciąż mało- polecamy odwiedzić siłownie i fitness club by zmęczyć się jeszcze bardziej.

Dla spragnionych przygód mamy też parę lokalnych zabytków- na pierwszy ogień Kościół pw. św. Floriana- kościół swoje początki bierze przed 1444r! Na początku zbudowano gotycką część wschodnią a dopiero potem została nadbudowana zakrystia i drewniana nawa. Kościół zdobią liczne rzeźby, m.in. św. Leonarda, późnogotycką św. Floriana i finalnie św. Jadwigi Śląskiej.

Warto też przyjrzeć się Ratuszowi, który wzniesiony został w 1835r. Klasycystyczny styl- murowany, dwutraktowy z fasadą od strony południa. W jego murach już od wczesnych lat mieścił się sąd i policja. Ratusz od 1968r jest na liście zabytków.
Planty- aż 11,69 ha zieleni! Założony w 1903r i podzielone na 9 regularnych kwater dzięki alejkom i dróżkom. W środku plant znajdziemy stawy, które idealnie komponują się z zielonym, relaksacyjnym charakterem lasów. Na terenie parku znajdziemy drewniane altany, mosty, kładki a nawet i rzeźby.

Na terenie miasta znajdziemy też kino czy Muzeum Regionalne- nie musimy więc bać się „nudy”. To drugie, założone w 1983 roku w dawnym zajeździe pocztowym. Masa zbiorów archeologicznych i historycznych przyciąga sympatyków historii od wielu lat. Dodatkowo w Muzeum swoje wystawy mają miejscowi artyści, między innymi Marian Bogusz.

Jedną z większych atrakcji Pleszewa jest Bieg Przemysława wspierany przed fundację i Dom Kultury w Pleszewie. W jubileuszowej wersji biegu wzięło udział około 900 osób! A to wszystko z okazji 730-lecia Pleszewa. Idea biegu jest prosta- biegniesz z punktu A do B- łącznie 5 km. Jeśli jednak uważasz, że jesteś na siłach pobiec dwu krotność odległości śmiało możesz stanąć do biegu na 10 km. Całość bierze miejsce w centrum Pleszewa a dokładnie mówiąc- na jego rynku. Solidna porcja pleszew dopingu ze strony Pleszewskiej ludności potrafi ponieść każdego do mety! Na koniec biegu jest rozdanie medali i huczne gratulację dla zwycięzców.